MTV:n #someTVmittari: Toimiston uudet aamurutiinit

Eilen julkistettiin MTV:n some-tv-mittarin beta-versio, joka vertailee TV-sisältöihin liittyvän keskustelun määrää Twitter-palvelussa. Kirjoitin aiheesta myös MTV:n Spottiblogiin.
Mittaristo laajentaa käsityksiämme sisältöjen suosiosta ja auttaa meitä ymmärtämään ilmiöiden taustalta löytyvien yhteisöjen kokoa sekä niiden päivittäistä aktiivisuustasoa. Käsitteet sosiaalinen TV tai 2nd screen saivat some-tv-mittarin myötä uuden merkityksen.

Käytännössä katsoen eilinen päiväni soljui kysymyksiin vastatessa Twitterin, Facebookin, sähköpostin sekä puhelimen välityksellä. Lisäksi uusia laskureita aktivoitiin sitä mukaan, kun eri TV-kanavat niitä pyysivät.

On ilahduttavaa havaita, kuinka paljon some-tv-mittari on herättänyt kiinnostusta. Toivomme, että mediaa aktiivisesti seuraavat tai sen parissa työskentelevät henkilöt avaisivat Finnpanelin sekä nettianalytiikan lisäksi myös some-tv-mittarin.
Onko tämä uusi aamurutiini myös teidän toimistolla?

Mittaristo sisältää dataa useista sisällöistä vuodesta 2013 eteenpäin. Tällä hetkellä mittaristo laskee alla listattuja hashtageja. Puuttuuko listalta jokin olennainen sisältö tai hashtag? Twiittaa kysymyksesi/palautteesi!

/Martti

Kirjoittaja on sosiaalisen TV:n tuottaja. Martti Lindholm kirjoittaa some-ilmiöiden mittaamisesta sekä #SocialTV -toimintojen integroimisesta osaksi sisältöjä.

TWITTER @theMartti || LINKEDIN theMartti || INSTAGRAM @theMartti
TUMBLR themartti.tumblr.com || FOURSQUARE MTV #SocialTV HQ
READ #theMartti Daily || 45DW www.45dw.com || BLOG blog.theMartti.com

Kanava Sisältö Hashtag
Yle TV1
A-studio #yleastudio
Itsenäisyyspäivän vastaanotto #linnanjuhlat
Pressiklubi #pressiklubi
Ylen aamu-tv #aamutv
Yle TV2
Docventures #docventures
Euroviisut #euroviisut
Fifan jalkapallon MM 2014 #mmfutis
Nenäpäivä-show #nenapaiva
Satuhäät #satuhäät
Tartu Mikkiin #tartumikkiin
Uuden Musiikin Kilpailu 2014 #umk14
Uuden Musiikin Kilpailu 2015 #umk15
We Want More #wewantmore14
MTV3
24 #24fi
Brändärit #brändärit
Elämä Lapselle -konsertti #elämälapselle
Enbuske & Linnanahde Crew #ELCrew
Formula 1 #MTVF1
Hell’s Kitchen Suomi #hellskitchensuomi
Huomenta Suomi #huomentasuomi
Idols #idolssuomi
Jääkiekon MM-kisat #mmkisat
Kidsing #kidsing
Koko Suomi leipoo #kokosuomileipoo
Kultainen Venla #kultainenvenla
Maajussille morsian #maajussillemorsian
Nymfit #nymfit
Posse #MTVPosse
Putous #putous
Salatut elämät #salkkarit
SuomiAreena #SuomiAreena
Tähdet, tähdet #tähdettähdet
Tanssii tähtien kanssa #TTK
Totuuden Torvet #totuudentorvet
Nelonen
Ajankohtainen Nelonen #anelonen
Dancing on Ice #doifi
Hyvät ja huonot uutiset #hhu
Mustat lesket #mustatlesket
Sarasvuo #sarasvuo
The Voice Kids #thevoicekidssuomi
The Voice of Finland #tvof
Vain elämää #vainelämää
Vino Show #vinoshow
Sub
Big Brother #bbsuomi
Rakas, sinusta on tullut pullukka #pullukkalive
Suomen surkein kuski #suomensurkeinkuski
Viidakon Tähtöset #viidakontähtöset
Yle Fem
JIM
Arman ja viimeinen ristiretki #viimeinenristiretki
TV5
Tavallista elämää #tavallistaelämää
Tatuointistudio HelsINK #tatuointistudio
Suomen rumimmat tatuoinnit #suomenrumimmattatuoinnit
Myyntimies Jethro #myyntimiesjethro
Maatilan prinsessa #maatilanprinsessa
Kutonen
Yle Teema
Liv
Sinkkulaiva #sinkkulaivalive
FOX
Jaakon Matkassa #jaakonmatkassa
S.H.I.E.L.D. Agentit #shieldagentit
The Walking Dead #twdsuomi
AVA
Iholla #iholla

4 kommenttia artikkeliin ”MTV:n #someTVmittari: Toimiston uudet aamurutiinit

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s